A választható cégforma bizonyos gazdasági tevékenységek esetében törvény által meghatározott (pl. egyes pénzügyi vállalkozások esetében). De a cégformát meghatározhatja a jogszabály által előírt minimális törzstőke igény is (pl. részvénytársaság alaptőkéje nem lehet kevesebb 5 millió forintnál, korlátolt felelősségű társaság minimum 500 ezer forint törzstőkével alapítható).
Amennyiben az egyéb törvényi feltételek fennállnak, az alábbi esetekben javasolt cégforma váltást kezdeményezni:
- ha az adott társasági formához kapcsolódó felelősségi vagy egyéb szabályok kedvezőbb, illetőleg kisebb kockázattal járó feltételeket biztosítanak a működéshez
(pl. a Kft. tagjainak felelőssége a társasággal szemben csak törzsbetéteik szolgáltatására terjed ki, míg a Bt. beltagjának felelőssége korlátlan, vagy a Zrt. esetében több típusú részvényfajta válaszható, így differenciálhatóbbak az egyes részvényesek jogai és kötelezettségei)
- ha a társaság piaci súlyát társasági formájában is érvényesíteni kívánja
(pl. a köztudatban a Zrt. fogalmához általában egy tőkeerős, jelentős cég képzete társul, míg adott esetben egy ugyanolyan vagyoni háttérrel és hasonlóan eredményes gazdálkodással rendelkező Bt. megítélése sokszor kedvezőtlenebb)
A cégforma változással járó átalakulással a régi társasági formában működő cég megszűnik és annak valamennyi vagyona, joga és kötelezettsége a jog erejénél fogva, egyetemes jogutódlással az új társasági formában továbbműködő cégre, mint jogutódra száll át. Így a társaság új jogi státuszt kap ugyan (új nevet, adószámot, cégjegyzékszámot), azonban további tevékenységét az átalakulásig elért eredményeire építheti.
Az átalakulás során nem keletkezik vagyonátruházási illeték-, vagy értékesítés utáni forgalmi adó kötelezettség.
Fontosnak tartjuk felhívni a figyelmet arra, hogy az átalakuló társaságok tagjait öt évig felelősség terheli a jogelődnek a tagsági viszonyuk megszűnése előtt keletkezett tartozásaiért.