A végelszámolás:
Az általános szabályok szerinti végelszámolás a cég jogutód nélküli megszűnésének azon esete, amikor a cég megszűnésére nem fizetésképtelenségére tekintettel kerül sor (ld. felszámolás), hanem annak megszűntetését a társaság tagjai határozzák el.
A végelszámolás speciális esetei:
- az egyszerűsített végelszámolás: jogi személyiség nélküli gazdasági társaság (Bt.) kezdeményezheti, amennyiben a cég a végelszámolása kezdő időpontjától számított százhúsz napon belül a végelszámolást befejezi.
- kényszer-végelszámolás: ha a bíróság törvényességi felügyeleti hatáskörében eljárva a céget megszűntnek nyilvánítja, kényszer-végelszámolást rendel el. Kényszer-végelszámolásra kerül sor akkor is, ha az anyagi jogszabályok szerint a cég jogutód nélküli megszűnését előidéző ok következett be, illetve, ha a cég a végelszámolást három éven belül nem fejezte be, továbbá ha a végelszámolás általános szabályaira történő áttérést nem hajtotta végre. A kényszer-végelszámolást annak jogerős elrendelésétől számított egy éven belül be kell fejezni.
A végelszámolás korlátai:
- A végelszámolás nem határozható el a cég fizetésképtelenségét megállapító végzés kézhezvételét követően, a felszámolás elrendelésével pedig a folyamatban lévő végelszámolás megszűnik.
- Büntetőjogi intézkedés végrehajtásának befejezéséig a cég nem törölhető végelszámolási eljárásban.
- Nem lehet befejezni a végelszámolást, ha a céggel szemben hatósági vagy bírósági eljárás van folyamatban.