Amennyiben a felszámolást a hitelező kéri, adós köteles az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a bíróságnak nyilatkozni arról, hogy a kérelemben foglaltakat elismeri-e. A bíróság az adós kérelmére a tartozás kiegyenlítésére legfeljebb 30 napos határidőt engedélyezhet.
A benyújtott dokumentumok alapján a bíróság megvizsgálja az adós fizetésképtelenségét, és amennyiben az megállapítást nyer, a bíróság az adós felszámolását végzéssel elrendeli. A felszámolás kezdő időpontja a felszámolást elrendelő jogerős végzés Cégközlönyben történő közzétételének napja.
A bíróság a felszámolást elrendelő végzésben kijelöli a felszámolót. Ettől az időponttól kezdődően megszűnik a vezető tisztségviselő képviseleti joga, valamint a tulajdonosnak a gazdálkodó szervezettel kapcsolatos külön jogszabályokban meghatározott jogai. A felszámolás kezdő időpontjától a gazdálkodó szervezet vagyonával kapcsolatos jognyilatkozatot csak a felszámoló tehet.
A felelősség szempontjából fontos tudnivaló, hogy a felszámoló a vagyonnal nem megfelelően gazdálkodó vezető tisztségviselő ellen büntetőeljárást is kezdeményezhet. Ezért, amennyiben a társaság saját maga ellen indít felszámolást, az esetleges negatív következmények elkerülése érdekében, célszerű azt megelőzően elvégezni a társaság gazdaságjogi, számviteli célú átvizsgálását.
A felszámolási eljárás lefolytatására, azaz a felszámolás elrendelésétől a társaság megszüntetéséig, a jogszabály 2 évet biztosít.